Tillbaka
Land
Tillbaka
Mina fordon
-
Reservdelar till din bil
HYUNDAI H-1 / Starex MPV (A1) bilar: tekniska specifikationer, versioner och utföranden
Hyundai H-1/Starex minibuss producerades från 1997 och fram till 2007. Designen fick en omstyling under 2004. De flesta fordonen hade 8 eller 9 säten. Dessutom erbjöd man bilen med en lång hjulbas, som gav plats för upp till 12 personer som kunde åka med god komfort. En rymlig insida och utmärkt styrbarhet gjorde den här bilen mycket populära i många länder. I tillägg till detta var den förhållandevis billig. Om du letar efter vart du kan köpa reservdelar till Hyundai H-1/Starex minibuss till ett riktigt bra pris, besök vår online shop. Vi har regelbundna kampanjer där priserna på exempelvis torkarblad, bränslefilter och andra delar blir väldigt låga.
Tekniska egenskaper för Hyundai H-1/Starex minibuss
Den maximala lastkapaciteten var 835 kg innan omstylingen och 825 kg efter den. Måtten på bilen varierade beroende på vilken hjulbas man valde. Från början var längden på bilen antingen 4695 mm eller 5035 mm. Bilarna med en längd på 4805 mm blev tillgängliga från och med år 2004. Bilarna, oavsett tillverkningsår var antingen 1880, 1965 mm höga och 1820 mm breda.
Markfrigången kunde vara 180 eller 185 mm. Bagageutrymmets kapacitet var på upp till 4400 liter.
Huvudversioner
Omkring 20 olika versioner av den här bilen släpptes. Dessa innefattade svål bensin som diesel versioner, med antingen bakhjulsdrift eller fyrhjulsdrift.
2.5 CRDI AT RWD versionen var en av de mest kraftulla. Tillverkaren använde sin egen diesel motor från A serien med Common Rail system. Den här turboladdade motorn på 4-cylindrar hade motorblock i gjutjärn. En del element av den här enheten försågs av företaget Bosch.
Motorn som var installerad i 2.5 CRDi AT versionen genererade 140 hästkrafter. Det maximala vridmomentet på 314 Nm nåddes vid 2000 rpm. Bilen kunde accelerera från 0 till 100 km/h på 12.8 sekunder, medan topphastigheten låg på 161 km/h. Bränsleförbrukningen vid blandad körning låg i snitt på 9 liter per 100 km.
Utrustningsnivåer av Hyundai H-1/Starex minibuss
Bilarna tillverkades med ett antal olika utrustningnivåer att välja bland. Basic trim, SVX och utökade versioner som Club tillhörde de mest populära. Standardutrustningen för alla bilar inkluderade elektriska sidospeglar, hydraulisk servostyrning, förarsäte med svankstöd, airbag för föraren och ABS. Tillverkaren erbjöd dessutom tillval för mer komfort. Detta inkluderade en stege på bakdörren för att enkelt komma upp på taket.
Club nivån inkluderade bland annat ett dubbelt soltak. På en del marknader kunde man köpa till utrustning som en TV-skärm och ljudsystem med en 6-skivors CD-växlare.